Bu gün çoook eğlendik.

Bu hafta ilk ders ”Tarih ve Sanat” dersimiz vardı, her hafta değişiyor. Bir hafta bilim, sonraki hafta tarih ve sanat oluyor.

Tarih ve sanat dersinde bu gün ”Örüntü ve Fraktal” çizdik. Örüntü ne demek muhtemelen biliyorsunuzdur ama ben bilmeyen varsa diye açıklayacağım. örüntü, birbirini takip eden sıralı dizilere denir. Mesela 1 2 1 2 1 2 1 2…  Fraktal da birbiri ile bağlantılı, büyüyerek yada küçülerek giden bir tür örüntüymüş. Mesela bir ağacın gövdesinden bir dal çıkar, o daldan daha ince bir dal ve daha da ince bir dal…  buna fraktal deniyormuş. Toplam iki fraktal çizdim.

İkinci ders de teknoloji. şu anda teknoloji dersindeyiz.

Teknoloji her hafta oluyor.

bu derste de ”Makey Makey” videolarını izledik ve onlarla yapmak için bir proje  tasarladık.

Makey Makey bir tür, bir tür… Bilmiyorum garip bir şey. bir tür alet, kabloları makey makey kartına bağlıyorsun, makey makey kartını kablo ile bilgisayara bağlıyorsun ve kablolar hangi tuşta ( makey makey kartının üstünde bilgisayar klavyesindeki bazı tuşlar var) ise o kabloya dokununca bilgisayarı kontrol ediyorsun!

ben bir pamuk şeker makinesi tasarladım.   makey makeyi bir motora bağlarsam motor dönüyormuş yani bunu yapabilirim!çok lezzetli bir proje olacağına inanıyorum. (:

daha uzun yazmak isterdim ama ne yazık ki bu kadar. 🙂 GÖRÜŞÜRÜZ!

 

 

Çoga’da 4. hafta, 1. blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir